inteligentny kurnik

Kurnik jako schronienie dla kur na czas nocy oraz miejsce do znoszenia jajek to bardzo ważny element naszej hodowli. Przy jego budowie nie szliśmy na żadne kompromisy – kury mają żyć bezpiecznie, w komfortowych warunkach, ich potrzeby gatunkowe mają być uwzględnione w konstrukcji i oprogramowaniu instalacji kurnika.

Po krótce opiszemy zainstalowane systemy:     I. Automatyczne otwieranie i zamykanie kurnika:                        Znając swoje ograniczenia we wczesnym wstawaniu (szczególnie w wakacje 🙂 zaprojektowaliśmy drzwi do kurnika z automatycznym otwieraniem czasowym (otwarcie o wschodzie słońca – zamknięcie o zmierzchu). Dzięki temu uwzględniamy naturalny rytm dnia naszych podopiecznych, które wstają i śpią w rytmie słońca (nie muszą czekać do 7-8 rano w lato na wypuszczenie, ale mogą zacząć biegać już od świtu – są dłużej na powietrzu gdzie jest najzdrowiej. 🙂

 

 

II. Automatyczny system zarządzania klimatem                      

W jego skład wchodzi system wentylacji grawitacyjnej, gruntowa mini pompa ciepła, system wentylacji wymuszonej, system ogrzewania poideł oraz lampa grzewcza na podczerwień. Gdy temperatura spada poniżej +5 stopni C procesor załącza lampę grzewczą na podczerwień (tzw. czerwona kwoka) oraz specjalne grzałki do poideł gwarantujące, że woda nie zamarznie, a ptaki będą miały stały dostęp do świeżej wody nawet w  najcięższe mrozy.

Najważniejszym elementem tego systemu jest jednak bardzo starannie docieplony kurnik, szczelny i bez przeciągów z odpowiednią wentylacją.

Dach kurnika został docieplony metodą natryskiwania piany izolacyjnej PUR, która rozprężając się idealnie wypełnia wszelkie szczeliny. Ściany zostały docieplone 10cm warstwą wełny mineralnej, okna PCV, uchylne, z szybami zespolonymi.

III. automatyczny system doświetlania z symulatorem zmierzchu
Każde stworzenie potrzebuje światła do normalnego funkcjonowania. W zimie, gdy ciemno robi się już ok. godziny 16, nawet ptaki chodzą jakieś takie osowiałe(sic!), smutne, mniej niosą jajek, zmniejsza się im odporność (podobnie jak u ludzi…).
Zainstalowany system oświetlenia LED przedłuża o kilka godzin zimowe dni naszym podopiecznym.
Następnie lampy powoli gasną przy pomocy elektronicznych ściemniaczy – w ciągu 40 minut jest już całkiem ciemno. Taki system wygaszania świateł nie powoduje stresu u kur, daje im czas na usadowienie się na grzędach, oswojenie się z ciemnością, przygotowania się do spania. 🙂

IV. system naturalnego i ekologicznego odkażania ozonem

Kurki to najprawdziwsze zwierzęta i nic dziwnego, że trochę paskudzą wokół siebie. Utrzymywanie czystości w kurniku i umożliwienie naturalnej higieny to podstawa każdej hodowli. Ale nawet to może być za mało przy większej ilości kur. Odchody, wilgoć i temperatura (a czasem małe pasożyty) to zmora wszystkich hodowców.

99% hodowców stosuje ostrą chemię i 2-3x do roku traktuje nią kury i kurnik. Ale u nas ma być zdrowo i ekologicznie – chemia więc nie wchodzi w grę! Postawiliśmy na… OZON! Ozon to niestabilny, trójcząsteczkowy tlen, który, rozpadając się – niszczy 99,9% grzybów, pleśni, bakterii, a nawet pasożytów! Może nie jest to najtańsze rozwiązanie ale nabyliśmy przemysłową wytwornicę ozonu i raz w tygodniu ozonujemy cały kurnik utrzymując wszystko w pełnym zdrowiu i czystości.

A chemia? Niech stosują sobie ją inni… 

Fotorelację z budowy kurnika znajdziecie pod tym linkiem: blog – co u nas

8 odpowiedzi na „inteligentny kurnik

  1. mariusz mówi:

    witam
    świetna robota ,interesuje mnie o jakiej wydajności jest ozonator i na jaką kubaturę wystarczy ,może są jakieś normy wydajności? proszę o poradę…

    • fermatomka mówi:

      Aż tak bardzo się na tych technicznych szczegółach nie znamy – ten nasz to polski ozonator przemysłowy LP 16 [produkuje pow. 16 g ozonu na h, a wentylatory dmuchają 420 m3 w godzinę]. Ktoś pisał, że ma 200 mkw kurnika i taki ozonator mu w 100% wystarcza (a nasz kurnik ma tylko 22 mkw… 🙂 Używamy go też w domu (ale jak nas nie ma), w garażu, ozonujemy auta naszych gości – to jest konkretne ozonowanie. Nie wszystkie owady da się tym „załatwić” (bakterie, grzyby i zapachy likwiduje skutecznie) ale i tak zakup chwalimy sobie w 100%.

  2. Stachu mówi:

    Bardzo zależy mi na automatycznym otwieraniu i zamykaniu kurnika. Niestety nie mogę znależć nikogo, kto sprzedaje takie urządzenia. Jak wy rozwiązaliście ten problem ??
    Stachu

    • fermatomka mówi:

      My mieliśmy dostęp do siłowników do otwierania okien dachowych w halach przemysłowych. Do sterowania wszystkimi elementami w kurniku (oświetlenie, temperatura, zamykanie/otwieranie drzwi) zakupiliśmy sterownik akwariowy ELEMAC (można znaleźć na aukcjach). Klapy z płyt OSB na prowadnicach szufladowych (z marketu), trochę wkrętów i tyle.
      Są też gotowe rozwiązania – zerknij na http://www.forum.woliera.com/viewforum.php?f=32 – znajdziesz tam wiele porad i kilka ofert sprzedaży gotowców (z Czech chyba to sprowadzają…). Powodzenia!

  3. Rafał mówi:

    Witam, interesuje mnie sposób w jaki rozwiązaliście symulator zmierzchu i świtu. Korzystaliście z gotowej konstrukcji? Ile posiadacie lamp?

    • fermatomka mówi:

      Najlepsze rozwiązanie do symulatora to led-y. U nas mamy 5-cio metrowy, wodoodporny pasek led – ciepły biały (podobno to też ważne 🙂
      A sterowanie zmierzchem mamy zintegrowane ze sterownikiem ELEMAC – w pełni programujemy 7 wyjść (oświetlenie, zmierzch & świt, otwieranie & zamykanie 2 klap, grzałki do poideł (zależne od temp.) i jeszcze wentylacja – ale na razie u nas nieaktywne – grawitacyjne wentylacja radzi sobie doskonale).

  4. Krzycho mówi:

    Czy rozważaliście automatyczne karmienie/pojenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *